Відповідно до наказів та службових листів МОЗ України у період військового стану ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» здійснює щоденний моніторинг за станом інфекційної захворюваності та спалахами, радіаційним фоном та якістю питної води, що подається населенню.
Згідно даних епідеміологічного моніторингу, який здійснювався ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» протягом звітного тижня (з 21 по 27.07.2023р.), стан епідемічної ситуації серед населення Дніпропетровської області наступний:
Спалахи інфекційних хвороб, випадки підозр на холеру в Дніпропетровській області не зареєстровані. Показники інфекційної захворюваності відповідають сезонним рівням та не перевищують середньобагаторічні показники.
Захворюваність на гострі кишкові інфекції (ГКІ) по області зросла на 7,9% у порівнянні з попереднім тижнем та на 10,2% вище аналогічного періоду минулого року – всього за попередніми діагнозами зареєстровано 151 випадок захворювання, інтенсивний показник 4,88 на 100 тисяч населення. Питома вага дітей до 17 років в загальній структурі захворілих на гострі кишкові інфекції складає 53,6%.
Захворюваність на вірусні гепатити поодинока. Зареєстровано 4 випадків (інтенсивний показник 0,13 на 100 тисяч населення) проти 5 випадків (інтенсивний показник 0,16 на 100 тисяч населення) за попередній тиждень.
Захворюваність на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) знаходиться на неепідемічному рівні. Зареєстровано 2871 випадок (інтенсивний показник на 100 тисяч населення 92,82), що на 13,3% менше попереднього тижня. Питома вага дітей до 17 років – 47,2%.
В порядку щоденного моніторингу якості та безпечності питної води, що подається населенню області, у визначених моніторингових точках, за період з 21.07.23 по 27.07.2023 досліджено 216 проб питної води:
- за результатами мікробіологічних досліджень всі проби відповідають нормативам, збудники інфекційних захворювань не виявлялись;
- за результатами фізико-хімічних досліджень 103 проби з відхиленням від нормативів:
- з них за органолептичними показниками відмічається перевищення нормативів по забарвленості у питній воді з поверхневих водойм (м. Дніпро, м.Кривий Ріг, м. Першотравенськ, м. Апостолово, та Верхньодніпровський район);
- за показниками: хлороформу та перманганатної окиснюваності, (м.Дніпро, м.Кам’янське, м.Кривий Ріг, м.Нікополь, м.Павлоград, м.Апостолово, Новомосковський, Верхньодніпровський та Синельниківський райони) та за показником сухого залишку та хлоридів у питній воді з підземних джерел (Васильківський, Першотравенський, Царичанський та Нікопольский райони). Але значення цих показників є сталими протягом багатьох років, без аномальних змін.
Окрім досліджень питної води згідно з планом моніторингових досліджень та на виконання рішення Дніпропетровської регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 04.05.2023 року № 24 ДУ « Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» здійснює лабораторний контроль якості води водоймищ у місцях масового відпочинку населення на водних об’єктах області в рамках державного соціально- гігієнічного моніторингу.
За період з 21.07.2023 по 27.07.2023 лабораторіями ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» на території області проведено 44 дослідження води водоймищ на мікробіологічні показники, з них 10 (22,7%) нестандартних за індексом ЛКП в р. Дніпро та Кам’янському водосховищі (6200- 6500 КУО /куб.дм) та в р. Самара ( 240000- КУО/куб.дм) при нормативі 5000 КУО /куб.дм. На фізико-хімічні показники проведено 31 дослідження води водоймищ, з яких 8 (25,8%) не відповідали нормативам за показниками БСК,5, ХСК, сухий залишок, хлориди, сульфати у воді р. Самара у м. Новомосковськ та річки Вовча в межах м. Павлоград, р.Дніпро в межах міських пляжів.
Бригади радіаційного спостереження ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» працюють в посиленому режимі; гама-фон в контрольних точках вимірювань відповідає природному радіаційному фону області (тобто, не перевищує 20 мкР/год).
Моніторинг циркуляції збудника холери. За період з 21.07.2023р. по 27.07.2023р. в Дніпропетровській області в закладах охорони здоров’я обстежено на холеру 154 особи з гострою кишковою інфекцією, результат негативний. В лабораторіях ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» за звітний тиждень досліджено 63 проби з об’єктів довкілля, у тому числі 25 проб прісної води водоймищ та 38 проб стічної води. В 6-ти пробах прісної води водоймищ виділено холероподібний вібріон не О1 групи, який не викликає захворювання на холеру, але може бути причиною інших кишкових розладів (вода річки Дніпро в районах Парку культури та відпочинку «Сагайдак» м.Дніпро; КЗК «Парк культури та відпочинку «Придніпровський» м.Дніпро; річка Кільчень в районі бази відпочинку м. Підгороднє; річка Інгулець в районах парку ім. Федора Мершавцева м.Кривий Ріг; річка Інгулець в районі пляжу житлового масиву ПАТ «Південний гірничо-збагачуваний комбінат» м.Кривий Ріг; ставок в районі зони відпочинку по вул.Маршака м.Кривий Ріг). Про результати проінформовано органи місцевої влади та Держпродспоживслужбу.
Відповідно до протокольного рішення Дніпропетровської регіональної комісії з питань ТЕБ і НС від 07 лютого 2023 року №13, інформуємо про вжиті заходи щодо посилення контролю за якістю питної води, що надається населенню з водозаборів на Каховському водосховищі.
За звітний період з 07.07.2023 по 13.07.2023 відібрано 28 проб питної води на контрольних та додаткових точках на фізико-хімічні та мікробіологічні показники. Встановлено, що проби води питної відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» та Державним санітарним нормам і правилам «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру», затвердженим наказом МОЗ України від 22 квітня 2022 року №683, окрім 13 проб, які не відповідають вимогам НД. 11.07.2023 проведено відбір проб води з додаткових точок, з Південного водосховища та РЧВ Радушанського водопровідного комплексу. Відібрані проби води знаходяться в роботі. Питання щодо якості питної води, що надається населенню з водозаборів на Каховському водосховищі залишається на подальшому контролі.
Фахівцями ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» продовжуються вживатися заходи з метою упередження та ліквідації наслідків підриву рф греблі Каховської ГЕС, а саме:
- посилено лабораторний контроль питної води в Криворізькому та Нікопольському районах, переглянуті точки відбору проб води, розширено перелік показників для досліджень;
- посилено епідеміологічний нагляд за інфекційними хворобами, щоденно здійснюється моніторинг стану інфекційної захворюваності;
- посилено інформаційно-роз’яснювальну роботу з населенням з питань профілактики інфекційних хвороб та харчових отруєнь, які можуть виникнути, як наслідок надзвичайної ситуації, пов’язаної з підривом греблі Каховської ГЕС.
- за період з 06.06.2023р. фахівцями ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» видано населенню, об’єднаним територіальним громадам, закладам охорони здоров’я та іншим закладам, підприємствам, організаціям області більш 104 тисяч таблеток для знезараження питної води; за тиждень з 07 по 13.07.2023р. видано 12,5 таблеток для знезараження питної води;
- інші заходи.