Прощання з корифеєм…

2 травня ввечері, у світле свято Великодня, перестало битись серце одного з корифеїв театральної сцени Дніпра Жана Олександровича Мельникова.

Актор театру і кіно, режисер і сценарист, поет і композитор, громадський діяч і заядлий футбольний вболівальник, член-кореспондент Національної академії мистецтв України та почесний громадянин нашого міста — всі ці іпостасі злились воєдино в особі народного артиста України, художнього керівника Дніпровського академічного театру драми і комедії. Смерть наздогнала його на 85 році життя.

Народився Жан Олександрович 27 липня 1936 року в Дніпропетровську. Нечасте для того часу ім’я Жан (як згадував актор) дав йому батько Олександр Якович – військовий, освічена людина, що в комунальній квартирі, де проживала родина, влаштовував вечори читання. Серед читаних уголос творів був і роман Віктора Гюго «Отверженные», головний герой якого — поборник справедливості, благородний Жан Вальжан, викликав загальне захоплення. Тому, не вагаючись, батько дав ім’я цього улюбленого героя синові, щоб ніс в життя благородство і доброту. Під час Другої світової батько загинув на фронті під Нарвою.

Ще будучи старшокласником, потрапив Жан на театральну виставу, яка справила на нього величезне враження, потім випадково — на студентську репетицію в театральному училищі, де познайомився з педагогом, тоді уже знаним режисером Іллею Кобринським. Так Жан «захворів театром» і став студентом. Завжди з подякою згадував студентські роки, розповідав про багато курйозних моментів та пригод. Уже в той час брав участь у масовках, а іноді навіть в маленьких епізодах вистав театру ім. Горького.

Після закінчення Дніпропетровського театрального училища молодий актор був зарахований у трупу театру, де в 1958 році зіграв свою першу головну роль Олега у виставі «В пошуках радості» В. Розова. Майже 50 років свого життя актор віддав служінню театру. В галереї створених ним образів — класика і сучасність, драма і комедія, трагедія і водевіль. Жан Мельников зіграв близько 150 ролей у виставах класичного і сучасного репертуару, їх перелік зайняв би не одну сторінку.

Безмежна любов до театру, бажання створювати театральну культуру в рідному місті спонукали актора почати самому здійснювати постановки спектаклів. Серед найулюбленіших глядачем — вистава «Мир дому твоєму», де Жан Олександрович дуже цікаво створив образ Тев’є-молочника.

Мистецтво акторської гри Жана Мельникова ми можемо побачити в відомих кінострічках «Весна на Зарічній вулиці», «Педагогічна поема», «Далеко від Батьківщини», «Марсельєза», «Вісімнадцятиріччя», «Дід Мороз» та телесеріалі «Злочин з багатьма невідомими». Переконлива гра тоді ще молодого актора викликала інтерес у відомого автора роману «І один у полі воїн» Ю. Дольд-Михайлика, що рекомендував кіностудії ім. Довженка взяти на роль Курта в кінострічці «Далеко від Батьківщини» саме дніпропетровського актора Жана Мельникова.

Його театральні і кінороботи яскраво демонструють громадянську позицію, здатність до масштабних узагальнень, вміння передати задум режисера, розмовляти з глядачем про його проблеми зрозумілою мовою через створені образи на сцені і в кінострічках. Він був впевнений, що спілкування з мистецтвом зробить людину чистіше та благородніше, навчить долати зло та дарувати добро. Все своє життя великий актор переймався долею мистецтва і неодноразово підкреслював: «Естетичне, моральне виховання повинно бути одним з найвизначніших пріоритетів суспільства. Культура виникає у людей у відповідь на культуру».

Велика повага і дружба єднала Жана Олександровича з багатьма людьми нашого міста. Він знаходив час для виїздів на творчі зустрічі в міста і села, в студентські аудиторії та на польові стани, у військові частини і до шкіл-інтернатів, активно допомагав самодіяльності радіозаводу, з яким пов’язував багато років договір про співпрацю, писав сценарії для міських масових свят, був членом журі численних конкурсів, спостережних рад різних фондів. Був завжди небайдужим!

Жан Олександрович – зразок відданості театру, гідний приклад справжнього патріота Дніпра. Його цікавили не тільки доля театрів і мистецтва в його багатогранності, але й нові будови нашого міста-мільйонника, доля набережної, успіхи і поразки улюбленої футбольної команди «Дніпро», виховання молодого покоління.

За особисті заслуги в розвитку і популяризації театрального мистецтва, високу виконавську майстерність Жан Мельников був нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня (29 жовтня 1996 р.), обраний членом-кореспондентом Національної академії мистецтв України, почесним громадянином Дніпра.

Смерть Жана Олександровича – велика втрата для театрального і кіномистецтва України. Вічна пам’ять про великого актора обов’язково збережеться в наших серцях і в історії мистецтва України.

Валентина Слобода