Нереальна реальність. Школяр з Дніпра розробив проєкт ракетного двигуна

21 листопада у Дніпрі відбувся онлайн-фінал всеукраїнського турніру ракетно-космічних інновацій Star Track 5.

До конкурсу долучились 37 учасників з усієї України: студенти, інженери, науковці та винахідники-ентузіасти з Дніпра, Києва, Харкова, Львова, Черкас.

Переможці Star Track отримали грошові винагороди, а також можливість втілити свої проєкти на технічній базі Інжинірингової школи Noosphere у Дніпровському Національному університеті імені Олеся Гончара.

Оцінювали конкурсні роботи експерти з Дніпра та Києва: Євген Коваленко — кандидат наук, директор IT-відділу корпорації «Укратомприлад», розробник наносупутників Київського політехнічного інституту ім І. Сікорського; Сергій Кутовий — директор з інновацій ГО «Асоціація Noosphere»; Олег Марченко — заступник декана фізико-технічного факультету ДНУ імені Олеся Гончара; Ігор Гомілко — керівник лабораторії робототехніки та електроніки Noosphere Engineering School, кандидат фізико-математичних наук.

Учасники презентували суддям 13 науково-технічних проєктів (як індивідуально так і у складі команд). Переможцями Star Track 5 стали шість проєктів, а саме:

— «Космічна система моніторингу гравітаційного поля землі «Гравісат» від представників Національного авіаційного університету, м. Київ;

— «Двоступенева метеорологічна ракета Метео 40 000» та «Система управління геофізичної суборбітальної ракети К300 Гео для мінімізації зон відчуження» — обидві розробки належать студентам фізико-технічного факультету ДНУ імені Олеся Гончара;

— «VRocket Constructor», проєкт команди Demi, відомої дніпрянам завдяки розробці віртуальних ігор для парку Гагаріна. VRocket Constructor — це навчальна VR-гра, у якій космічні ракети можна зібрати власноруч, звісно ж, віртуально.

Суддів особливо вразив проєкт дніпровського школяра Макара Дробишева «Рідинний ракетний двигун малої тяги LT-3B «Стриж». Суть розробки полягає у створенні дешевого РРД з можливістю застосування його в освітніх цілях. Макар запропонував унікальну гібридну систему охолодження сопла та камери згоряння. Хлопцю 15 років, і він вразив суддів рівнем підготовки та обізнаністю у космічних технологіях.

Не менш цікавим та високотехнологічним є проєкт команди з Черкас «PancakeSat». Молоді інженери (авторам розробки також 15 років) презентували екосистему супутникових апаратів і устаткування. За задумом винахідників, PancakeSat стане новим видом супутника, доступним кожному: недорогий і простий в експлуатації. Подальше завдання команди проєкту — розвиток у низькому ціновому сегменті космічної сфери та створення більш простого циклу побудови космічного апарату.

Нагадаємо, перший Star Track відбувся ще в 2017 року — тоді 7 команд змагалися за призовий фонд у розмірі 5 тисяч гривень. У 2020-му організатори збільшили призовий фонд до 25000 грн.

Захід щорічно проходить за підтримки ГО «Асоціація Noosphere» та її засновника — доктора економічних наук, міжнародного підприємця і мецената Максима Валерійовича Полякова.

— Такі турніри, як Star Track, — це найкращий спосіб нагадати про творчу силу науки та об’єднати однодумців. Турнір вже показав себе як робочий механізм популяризації та поширення знань. З ноосферної точки зору, командна робота під час підготовки проєктів і пряме спілкування експертів зі студентами у фіналі покликані акумулювати досягнення ентузіастів космічної галузі та заохочувати молодих інженерів до розвитку. Тому «Ноосфера» вважає за необхідне підтримувати традицію проведення Star Track в Україні, — говорить Макс Поляков.

Організатори турніру: ГО «Асоціація Noosphere», Noosphere Engineering School. Співорганізатори: Firefly Aerospace Ukraine LLC, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, Національний центр аерокосмічної освіти молоді імені О.М. Макарова.

Сайт турніру — https://startrack.academy/.

Газета ГОРОЖАНИН