Госпродпотребслужба еще раз прокомментировала холерообразные вибрионы в Днепре, Самаре и на Кильчени

Правила відпочинку біля відкритих водойм,

які допоможуть уникнути захворювань на гострі кишкові інфекції


     Щорічно, відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 17.05.2001 № 188 «Про зміни обсягу досліджень на холеру», на території Дніпропетровської області Державною установою «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» проводяться моніторингові дослідження за циркуляцією збудника холери серед хворих на гострі кишкові хвороби та в об’єктах довкілля, у т.ч. води відкритих водойм.

     Результатами досліджень вчених, встановлено, що холерні вібріони не О1 групи широко поширені у природі. Довгий час вважалось, що ці вібріони не дуже небезпечні для людини і здатні викликати лише спорадичні захворювання.

     За останні роки встановлено, що холерні вібріони не О1 групи поширені у відкритих водоймищах, які є для них природним середовищем існування. Протягом останніх 20 років у Дніпровському районі у воді річки Кільчень періодично виявляється холероподібний вібріон не О1 групи. Холерні вібріони не О1 групи частіше висіваються у період з травня по жовтень, частота позитивних проб зростає при підвищенні температури води у липні ‒ серпні.

     Слід зазначити, що виявлення холероподібного вібріону не О1 групи не свідчить про погіршення забруднення води відкритих водойм та погіршення санітарно-епідемічного стану.

     Холероподібні вібріони не є збудниками холери і не викликають захворювання цією особливо небезпечною інфекційною хворобою. Однак при заковтуванні забрудненої вібріонами води поверхневих водойм під час купання або при використанні такої води для миття посуду, овочів, фруктів можуть з’явитися симптоми гострої кишкової інфекції.  Інкубаційний період при захворюваннях, що викликані холерними вібріонами не О1 групи, триває від 2 ‒ 3 годин до 5 днів,  найчастіше  1 ‒ 2  дні.  У  більшості осіб (90%) хвороба починається раптово з підвищення температури, з’являється озноб, загальна слабкість, головний біль, біль у  м’язах та суглобах. Поряд з синдромом загальної інтоксикації у хворих розвиваються  прояви гастроентериту та гастроентероколіту: біль в животі особливо в епігастрії, нудота та блювота, пронос. Хвороба у більшості пацієнтів має легкий перебіг.

      Під час відпочинку біля відкритих водоймищ необхідно дотримуватися таких правил:

  • не купатися у місцях, які органами місцевого самоврядування офіційно не визначені як зони масових відпочинків на водних об’єктах;
  • не заходити у водоймище, якщо на березі встановлені попереджувальні таблички, які вказують на те, що купатися заборонено;
  • утриматися від купання у водоймах, де живе багато водоплавних птахів;
  • не використовувати воду водоймища для пиття, миття посуду, овочів та фруктів; намагатися не заковтувати її під час купання;
  • не купатися відразу після сильного дощу у зв’язку з можливим потрапляння забруднювальних речовин з поверхні ґрунту;
  • прийняти душ з милом після повернення з відпочинку на водному об’єкті.

     Загально профілактичними заходами в попередження гострих кишкових інфекцій є санітарна культура населення та дотримання елементарних гігієнічних навичок. Дотримання елементарних гігієнічних правил захистить від будь-якої кишкової інфекції.

     Бережіть себе та своїх близьких!