Финклуб Украины: Банкіри спрогнозували долю $2,7 млрд від МВФ

1 серпня «Фінансовий клуб» провів круглий стіл на тему «Курс гривні восени: чи варто очікувати на девальвацію?»

Банкиры предсказали судьбу $2,7 млрд от МВФ

Банкіри скептично поставилися до заяви прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, який анонсував, що отримані $2,7 млрд від МВФ дозволять збільшити соціальні виплати.

«Уряд має хронічні проблеми з дефіцитом бюджету», – заявив голова Ради Незалежної асоціації банків України, голова наглядової ради Альфа-Банку Роман Шпек.

Він зазначив, що цей дефіцит є наслідком і неякісного бюджетного планування, і невиконання дохідних статей бюджету.

«18 вересня приїжджає місія МВФ. Вони (уряд. – Ред.) отримали $2,7 млрд, як і весь світ отримав, всі країни – засновники МВФ отримали у відповідності до своєї частки певну суму. Але ж уряд веде розмову про отримання $700 млн другого траншу, які ми чекаємо півтора року. Ми чекаємо отримання коштів Світового банку, ми чекаємо отримання коштів Європейського союзу, які пов’язані з відновленням дії програми МВФ. Представники уряду заявили, що вони хочуть продовжити програму на шість місяців, отже вони хочуть отримати другий і третій транш за параметрами діючої програми. Тому в них не буде багато можливостей на такі помилки, які можуть призвести до макроекономічних дисбалансів», – пояснив Роман Шпек.

Банкіри впевнені, що уряд не робитиме необдумані бюджетні кроки в таких умовах. «Інвестори дивляться на те, як ми просуваємося в реформах. Той же МВФ – це зелене світло для переходу на інший рівень доступу до більш дешевих кредитів. Найближчим часом приїздить місія, і я думаю, що нерезиденти будуть дивитися на її результати», – каже начальник управління казначейських операцій Банку Кредит Дніпро Юрій Гриненко.


Україна зможе здійснити пікові виплати за держборгом

«Мінфін зробив гарну роботу по розтягуванню строків погашень, тому що цей рік був останнім з трьох найбільш навантажених зовнішніми виплатами за всю історію України. Залишилося зараз виплатити ці $3 млрд у вересні, з якими проблем не буде. Наступний графік вже більш розтягнутий», – розповів директор департаменту казначейсько-інвестиційних послуг Укрексімбанку Антон Болдирєв.

Перед отриманням наприкінці серпня $2,7 млрд від МВФ уряд України не мав усієї необхідної для виплат у вересні суми. «У Мінфіну на рахунку було $1,5 млрд. Але якщо подивитися в майбутнє, то в них немає надлишку валютних коштів», – зазначив голова Ради Незалежної асоціації банків України, голова наглядової ради Альфа-Банку Роман Шпек.

Уряд через це не зможе розслабитися в 2022 році – потрібно й надалі накопичувати валюту для нових значних виплат. «Якщо подивитися на обсяги зовнішніх платежів, які ми повинні здійснювати цього року – у вересні пікові платежі, а також у березні та вересні наступного року, я не бачу надлишку валюти на рахунках уряду. Дай боже їм з цим впоратися. І їм потрібно розуміти, що Fitch підтвердив інвестиційний рейтинг на рівні «B», що в перекладі означає «високоспекулятивний», і рівень цін, які ми платимо за вихід на зовнішні ринки, значно вищий за такі країни, як Албанія та Вірменія. І ця проблема для країни залишається», – впевнений Роман Шпек.

Пан Болдирєв зазначив, що інвестори охоче купують нові випуски єврооблігацій України попри негативні фактори. «До того ж ми бачимо, як оперативно Мінфін виходить на ринок зовнішніх запозичень. Ставка там залишається високою – більше 6%. Але за рахунок графіку і того, що вдається оперативно брати той обсяг грошей, який необхідний, це, безумовно, плюс. Тому що ми бачимо і двократне, і трикратне перепідписання на боргові цінні папери України. Складний період пройшли», – каже він.